Виробники «зеленої» енергетики добровільно погодились реструктурувати тарифи у бік їх зменшення і підписали з Кабінетом міністрів відповідний меморандум у середу ввечері.
Як повідомляє «Україна молода», документ, що називається «Меморандум про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері відновлюваної енергетики» підписали прем'єр-міністр Денис Шмигаль, в.о. міністра енергетики Ольга Буславець, а також відповідальні особи Європейсько-українського енергетичного агентства і Української вітроенергетичної асоціації.
«Зокрема, для усіх об'єктів електроенергетики, що виробляють сонячну енергію, передбачається зменшення тарифів на 15%, для об'єктів, що виробляють електроенергію з енергії вітру — на 7,5%», — йдеться у повідомленні уряду.
Зі свого боку, зазначили в Кабміні, українська влада бере зобов'язання вживати усіх заходів для забезпечення своєчасної поточної оплати ДП «Гарантований покупець» та погашенню наявної заборгованості перед виробникам ВДЕ, які прийняли умови реструктуризації.
Також ця угода передбачає, що українська влада бере зобов'язання визначити і затвердити річні квоти підтримки «зеленої» енергетики та забезпечує проведення аукціонів з розподілу таких квот.
Натомість меморандум посилює відповідальність виробників «зеленої» енергії за незбалансоване виробництво електроенергії.
«Також виробники ВДЕ приймають умови обмеження строків введення в експлуатацію нових об'єктів за «зеленим» тарифом. Так, з 1 серпня поточного року, нові сонячні електростанції потужністю понад 1 МВт зможуть бути введені в експлуатацію з отриманням державної підтримки тільки шляхом участі в аукціонах», — додали в Кабміні.
«Ми за те, щоб будувалась зелена енергетика і з часом така енергія була найбільше розповсюджена, як найчистіша. Але нам важливо, скільки вона буде коштувати. Якщо ціна електроенергії, що буде вироблятися на нових СЕС, буде визначатися уже на аукціонах, не буде високого тарифу», - сказав пан Шмигаль.
На думку керівництва уряду, підписаний меморандум дозволить державі зекономити до 2 мільярдів євро на виплатах за «зеленим» тарифом до 2030 року.
Раніше Служба безпеки України повідомляла про загрозу енергетичній безпеці країни та дестабілізацію Об'єднаної енергетичної безпеки через неконтрольоване зростання виробників «зеленої» енергетики і недосконалість ціноутворення.
«Зелені» тарифи були введені в Україні в 2009 році, їх особливістю є те, що вони в кілька разів є вищими, ніж звичайні тарифи і зафіксовані в євро.
Всього в Україні «зелені» електростанції (вітрові, сонячні тощо) виробляють до 2% електроенергії, яка споживається в країні.
Як повідомляла «УМ», раніше виробники «зеленої» генерації закликали президента Зеленського зустрітися з ними, щоб обговорити проблемні питання.
Президент Американської торгової палати в Україні Андрій Гундер в ексклюзивному інтерв'ю «Україні молодій» закликав прийняти останні розроблені інвесторами «зеленої» енергетики пропозиції, які відображають граничні межі добровільної реструктуризації та сподівався, що уряд не допустить одностороннього різкого зниження тарифу.