Відновлювальну енергетику блокують урізанням «зеленого тарифу»

Олена Ярошенко

Ретроспективний перегляд "зеленого тарифу" призведе до згортання проектів у галузі відновлювальної енергетики та негативно вплине на інвестклімат в Україні, заявив депутат Верховної Ради України (фракція "Європейська солідарність") Олексій Гончаренко.

"Те, що зараз відбувається навколо відновлювальної енергетики, ідеї змінити правила по ходу гри, - матиме катастрофічні наслідки для самої галузі відновлювальної енергетики. Інвестиції в неї будуть згорнуті, Україна отримає судові позови, будуть втрати, безумовно. І ці втрати перевищать можливі ефекти, про які кажуть лобісти цієї теми", - сказав Гончаренко.

Він наголосив, що зниження "зеленого тарифу" негативно вплине на економіку в цілому, адже інвестори підуть з України через нестабільність законодавства. "Це матиме ефект загальний на всю економіку держави. Бо ми ж чудово з вами розуміємо: найкращим інформатором світу про те, чи можна сюди заходити з інвестиціями, є інвестори. Якщо інвестори в світі знатимуть, що хтось прийшов сюди хоча би ж одним доларом, і по ходу гри всі правила поміняли, і людина або втратила, або нічого не заробила, - то ніхто ніколи в Україну не прийде", - зазначив народний депутат.

На думку Гончаренка, ініціатива переглянути "зелений тариф" пов’язана з приватним інтересом деяких членів нової влади, який у них переважає над державницьким, і така ситуація є неприйнятною, повідомляють «Українські новини».

"Я вважаю неприпустимим ретроспективне зменшення "зеленого тарифу". Вважаю неприпустимою різку і односторонню зміну правил гри. Цього не можна робити. Навіть якщо держава опиняється в якійсь крайній ситуації (хоча насправді це зовсім не так у цьому конкретному питанні), все одно зміни мають відбуватися через діалог - з відповідними інвесторами, з асоціаціями, поступово, з перехідними періодами і т.д. А інакше – це катастрофа", - сказав Гончаренко.

Нагадаємо, законодавством України гарантовано збереження "зелених тарифів" на незмінному рівні до 2030 року з метою стимулювання інвестицій у виробництво електроенергії з відновлювальних джерел.

Раніше політолог Кирило Сазонов висловив думку, що голова парламентського комітету з питань енергетики та ЖКП Андрій Герус домагається зниження "зеленого" тарифу в інтересах бізнесмена Ігоря Коломойського. Та зазначив, що таке рішення загрожує Україні проблемами з Європейським Союзомс, оскільки "ми порушуємо взяті на себе зобов'язання". Варто очікувати також судових позовів від іноземних інвесторів, які фінансують проекти з розвитку альтернативної енергетики в нашій країні (їх на даний момент налічується близько 500), бо таким чином Україна перетвориться для них із союзника на недобросовісного партнера.